dostawa od 8,00 odbiór w 3400 punktach bez kolejki wysyłka w 24h

gwiazdka obrazek
Ubranka do chrztu
9 listopada 2018 Ciekawostki

Ubranka do chrztu i na roczek

Ubranka do chrztu oraz na roczek

Chrzest i roczek to pierwsze ważne uroczystości w życiu małego dziecka. Maluch świętuje w towarzystwie bliższych i dalszych krewnych i to na nim skupia się cała uwaga, to jego potrzeby są najważniejsze. Niezaprzeczalnie w dniu chrztu czy pierwszych urodzin ważny jest także wygląd dziecka. Ubranka do chrztu i na roczek różnią się od tych, jakie maluch nosi każdego dnia, niemniej powinny być równie wygodne.

Chrzest w dniu pierwszych urodzin

Okazji do świętowania nigdy za wiele, zatem najczęściej chrzest i roczek to imprezy odbywające się w różnych terminach. Chrzest to wydarzenie o charakterze religijnym, wymagające odświętnego stroju z przewagą bieli, która symbolizuje czystość duchową i niewinność. Roczek to impreza mniej oficjalna, najczęściej przeżywana w domowym zaciszu i w towarzystwie najbliższej rodziny – dress code nie obowiązuje, zatem można pozwolić sobie na luźniejsze stylizacje.

Oczywiście w niektórych domach z okazji pierwszych urodzin dziecka robi się duże imprezy, wynajmuje lokale, zaprasza wielu gości. Wówczas strój powinien być zdecydowanie bardziej odświętny. Ponadto niektórzy rodzice decydują się na połączenie obu wydarzeń i organizują chrzest w dniu pierwszych urodzin dziecka. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą dwukrotnie wynajmować lokalu i mnożyć kosztów, czy też po prostu nie przepadają za rodzinnymi imprezami.

Najlepsze ubranka do chrztu

Wybór ubranka do chrztu uzależniony jest od wielu czynników, a najistotniejszymi są wiek dziecka oraz aktualna pora roku. Niekiedy do chrztu podawane są dzieci kilkutygodniowe, które większą część dnia spędzają, śpiąc. Ich ubranko musi być zatem bardzo wygodne, powinno także umożliwiać sprawną zmianę pieluszki. To samo dotyczy dzieci kilkumiesięcznych. Maluchy raczkujące, stawiające pierwsze kroki, jak i te biegające powinny być ubrane w sposób, który umożliwi im swobodne poruszanie się. Dla bardzo ruchliwych dzieci wskazane jest ubranie „na cebulkę” – kiedy dziecku zrobi się zbyt ciepło, zdejmujemy wierzchnią warstwę odzieży.

W przypadku wyboru ubranka do chrztu ważna jest także pora roku. Latem sprawdzą się cienkie, zwiewne sukienki, koszule z krótkim rękawem czy lniane spodnie. Jesienią i zimą przyda się elegancki sweterek, marynarka, a w bardzo chłodnie dni – także kurtka i czapka. Co prawda kurtka zostanie zdjęta w zakładzie fotograficznym czy podczas przyjęcia w lokalu, ale z pewnością nie uda się jej zdjąć w zimnym kościele.

Ubranka na chrzest i roczek dla chłopca i dziewczynki

Ubrankiem odpowiednim dla dziewczynki jest sukienka z krótkim bądź długim rękawkiem, na którą, w razie potrzeby, można zarzucić elegancki sweterek z dzianiny. Chłopców ubiera się klasycznie: spodnie, koszula z muszką marynarka, kamizelka albo sweterek. Część rodziców samodzielnie komponuje stylizacje, część z kolei kupuje gotowe zestawy. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań.

Jeżeli chodzi o kolory ubranek na chrzest, zgodnie z tradycją powinny być zupełnie białe, zatem symbolizujące czystość duchową. W przypadku chłopców takie zestawienia są jednak rzadkością. Częściej spotykamy połączenia bieli z czernią, granatem, szarością, błękitem lub beżem. Z kolei stylizacje dziewczęce bardzo często są zupełnie białe albo w kolorze écru, niekiedy delikatnie urozmaicone różowymi bądź złotymi akcentami.

Dodatki do dziecięcych stylizacji

Chrzest i roczek to wydarzenia, podczas których warto urozmaicić dziecięcą stylizację. Jak to zrobić? Dzięki wyjątkowym dodatkom! W przypadku chłopców mowa o szelkach do spodni, muszkach czy kaszkietach. Elementy te znajdziemy w gotowych zestawach do chrztu, ale równie dobrze możemy je dokupić we własnym zakresie.

Jeśli chodzi o dziewczynki, niezwykle popularnymi akcesoriami są kapelusiki, opaski na głowę czy kokardki na włosy (dot. starszych dziewczynek). Oczywiście konieczny jest także zakup eleganckich bucików, białych rajstop czy skarpetek.

Podziel się: